CO SE DĚJE V SOUBORU?

Karlovy Vary 18.2.2010
 

Pár poznámek k plesu FOS – 13.2. 2010 – TOP HOTEL PRAHA
 

Při zpětném ohlédnutí musím s potěšením konstatovat , že ples byla velkolepá podívaná. V celém programu večera nebylo hluchého místa (pochvala patří režii scén), návštěvník akce neměl možnost si zastesknout, že by ho mohla někde přepadnout nuda. Pořady na sálech byly pestré, no prostě bylo to všechno moc dobré.

Ale…

Tento ples byl věnován krajům Plzeňskému a Karlovarskému. Možná, že jsem vše pochopil špatně, ale centrum celého plesu, bylo na Hlavním sále. Tam bylo ale krajů pomálu. Předtančení obou krajů, Plzeňská hospoda, Výuka tanců Karlovarska, soubor Dyleň pak zakončil ples nad ránem. Na to, že byl ples věnován západním Čechám, je to ale hanebně málo. Podle mého názoru zde měla být hlavní prezentace našich regionů. Vážím si práce pražských souborů, vážím si práce profesionálního Ondráše, Felix Slováček je legenda… ale co mají oni společného se západem Čech? Oni ale zde vystoupili, naše soubory nikoliv. Proč měli větší prostor k vlastnímu představení než karlovarské či plzeňské soubory. A nemyslím si, že by např. Mladina neměla co ukázat divákům. A tak mám pocit, že pro přemíru účinkujících a pro snahu ukázat co nejpestřejší program se vytratil původní záměr představit hlavně dva západní kraje. Navíc má pro mě naše účinkování na tomto sále ještě další hořké příchutě. Byla nám svěřena výuka tanců z Karlovarska. Když jsme začali, hned jsme byli upozorněni, že je potřeba pořad krátit, byl časový skluz. Skutečně jsem si nepřipadal jako zástupce regionu, kterému je věnován ples, ale jako uličník, který překáží Felixi Slováčkovi, když bude přece křtít své CD. A mistr přeci má na to právo, já se svými tanečky jen překážel. My jsme pak uzavírali zde celý ples a byla to tristní půlhodina. Zatímco jsme něco předváděli, profesionálové od Ondráše skládali techniku, osvětlení žádné, vysloveně jsme byli na sále navíc, už jsme jen překáželi demontáži zařízení. Opět jsem si nepřipadal jako zástupce regionu, kterému byl věnován ples. Lidem v souborech jsem ale důvod, proč to tak bylo vysvětlit neuměl.

Obávám se, že ani na sále Praha to nebylo s prezentací západních Čech jiné. I zde mi není jasné, proč se zde předvádí všechno možné , Valaško, Střední Čechy …., když je to ples věnovaný „pivu a Becherovce“, tedy našim krajům.

My jsme jemně rozladěni také proto, že jsme chtěli našemu hejtmanovi a jeho doprovodu ukázat, že jsem hodni vystupovat na takové akci, jako byl ples FOSu. Nedostali jsme ani příležitost, sice jsme byli při přípravě akce i pochváleni, ale k vystupování to asi ještě nebylo. Potřebovali jsme, aby hejtman a jeho pracovníci viděli, že podpora folkloru na Karlovarsku má smysl. Hejtman v rozhovoru do Folklóru mluvil o absenci kroje a chválil se, že na folklor dal kraj v roce 2009 350 tisíc (částku si vymyslel, ve skutečnosti folklorní akce a soubory obdržely cca 65 tisíc). Měli jsme možnost na domácí půdě ukázat, že tu jsou folklorní soubory a že tuto činnost je potřeba skutečně financovat. Oni totiž pracovníci hejtmanství na naše festivaly ani nechodí, nemají představu, o jaké akce se jedná. Nedostali jsme šanci a obávám se, že se to neprojeví ani ve výši dotací.

Doufám jen, že zorganizování tak velkého plesu se odrazí ve výši peněz, které „přitečou“ do folklorního sdružení. Myslím, že zde byli všichni, co mohou o financích rozhodovat. Našlápnuto tímto směrem je. I za to je potřeba organizátorům poděkovat.
 

Lubor Hanka

vedoucí SPaT Dyleň Karlovy Vary a manžel vedoucí Regionálního sdružení širšího Karlovarska

Co se událo:

07.06.11  Byla změněna kontaktní adresa sdružení!

10.03.11  Aktualizace webových stránek, zejména Dětského folklorního souboru Dyleň.

22.02.11  Karlovarský folklorní festival se stal Kulturní akcí Karlovarského kraje 2010 více...

05.02.11  Účast na Národním krojovém plese 2011 více...

10.01.11  Doplnění a aktualizace termínů akcí v průběhu roku 2011 více...

25.11.10  Proběhnou tradiční vánoční koncerty, letos s FS Jizera, Liberec více....

15.09.10  Proběhl 15. ročník Karlovarského folklorního festivalu více...

10.06.10  Účast na folklorních festivalech více...

30.05.10  Přípravy 15. ročníku Karlovarského folklorního festivalu více...

25.04.10  Aktualizace akcí pro rok 2010 více...

18.02.10  Účast na Národním krojovém plese 2010 více...

12.02.10  Aktualizace akcí pro rok 2010 více...

09.01.10  Valná hromada sdružení SPaT Dyleň, Karlovy vary více...

12.12.09  Vánoční koncerty souboru více...

09.09.09  Ohédnutí za 14. Karlovarským folklorním festivalem více...

15.05.09  Mexický deníček - shrnutí turné po Mexiku očima členů SPaT Dyleň více...

Pro členy souboru!

Zkoušky Archivu se konají:

Po 20:00-21:30 v ZUŠ A. Dvořáka, KV

Čt 19:30-21:00 v ZUŠ A. Dvořáka, KV

Děkujeme za podporu:

Město Karlovy Vary
Karlovarský kraj Živý kraj
Nadace BLÍŽKSOBĚ